Norymberga: jedno z najważniejszych miast dawnej Frankonii

Drugim pod względem wielkości miastem leżącym w niemieckiej Bawarii jest Norymberga. W okresie średniowiecza było to jedno z najważniejszych miast położonych w historycznej Frankonii. Ślady bogatej historii widoczne są w Norymberdze do dzisiaj. Miasto to przyciąga miłośników sztuki, muzeów, ciekawych kościół, a także intensywnego życia. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Cechą charakterystyczną miasta jest pochodząca ze średniowiecza fortyfikacja otaczająca historyczną część Norymbergi. Tym, co zachwyca przybywających tu turystów są nie tylko dawne mury, ale również domy z drewnianymi fasadami, a także zamek, którego część udostępniona jest do zwiedzania za darmo. Polacy mało chętnie podróżują do Norymbergi. Tymczasem jest to miasto, które naprawdę warto odwiedzić.

Pieszo, samochodem, a może komunikacją miejską?

Najbardziej interesujące miejsca i zabytki miasta znajdują się albo w obrębie wspomnianych murów, albo w ich pobliżu. Ci, którym uda się zatrzymać nieopodal starego miasta mogą w związku z tym zwiedzać Norymbergę pieszo. Jeśli jednak chcemy odwiedzić Pałac Sprawiedliwości, a więc miejsce słynnych procesów norymberskich, ogród zoologiczny bądź tereny zjazdów nazistów, koniecznie trzeba skorzystać z komunikacji miejskiej. Norymberga jest naprawdę dobrze skomunikowana, co sprawia, że korzystanie z własnego auta jest absolutnie zbędne. Rezygnując z samochodu, nie musimy martwić się poszukiwaniem miejsc parkingowych, co w dużych miastach, a do takich zalicza się Norymbergia, bywa kłopotliwe.

Komunikacja miejsca, czyli co?

Turyści w Norymberdze mają naprawdę niemały wybór. Do dyspozycji mają bowiem nie tylko autobusy, ale również tramwaje, a nawet kolejkę podziemną. Stacje tej ostatnie zlokalizowane są nawet w historycznym centrum miasta, co znacznie ułatwia zwiedzanie tym, których kwatery są oddalone od tych rejonów.

Co można zwiedzić w dawnej Frankonii?

Na jak długo przyjechać do Norymbergi?

Najważniejsze atrakcyjne można zobaczyć w jeden dzień. Bez wątpienia jest to jednak zbyt mało dla tych, którzy Norymbergę chcą poznać bardziej dokładnie. Planując wyjazd, warto pamiętać, że nie jest to miasto o typowo turystycznym charakterze. W efekcie dostęp do niektórych atrakcji jest nieco ograniczony. Jeśli chcemy miasto poznać naprawdę dokładnie, mieć czas na wizytę w niemieckiej restauracji czy wieczorny spacer po starówce, warto na pobyt poświęcić przynajmniej trzy dni.

Punkt informacji turystycznej: pierwsze miejsce w planie zwiedzania

Miejscem, od którego warto zacząć zwiedzanie Norymbergi jest…punkt informacji turystycznej. Pracownicy zaopatrzą nas w plan miasta i udzielą wielu naprawdę przydatnych wskazówek. Warto pamiętać, że to właśnie w punkcie informacji turystycznej można zapisać się na wycieczki po podziemiach miejsc. Z uwagi na dużą popularność tych atrakcji warto zrobić to od razu po przyjeździe.

Norymbergia to piękne niemieckie miasto, które wśród polskich turystów nie cieszy się zbytnią popularnością. Tymczasem wielość zabytków sprawia, że każdy znajdzie w Norymberdze coś, co go zainteresuje. Warto wpaść tu chociaż na chwilę.