Negatywna decyzja kredytowa

Negatywna decyzja kredytowa dla niektórych może być pewnym szokiem. W momencie, w którym ktoś ją otrzymuje jest w szoku i nie dlaczego tak się stało. Na początku wszystko wskazywało na to, że uda się otrzymać kredyt, lecz w końcowym etapie okazało się, iż były to złudne nadzieje. Dlaczego bank odmówił otrzymania kredytu, co mogło mieć na to wpływ oraz jak zwiększyć swoje szanse na pozyskanie pieniędzy?

Negatywna decyzja kredytowa

Wysyłając wniosek kredytowy o pożyczkę, której wartość wynosi kilkaset złotych lub kilka tysięcy złotych jest duża szansa, że nie będzie on analizowany przez człowieka, a przez komputer. W końcu patrząc przez perspektywę banku nie są to specjalnie wygórowane kwoty. Jednakże w momencie, w którym staramy się o kredyt hipoteczny, którego wartość przekracza kilkaset tysięcy złotych, a czas spłaty wynosi kilkadziesiąt lat, to bank ponosi wysokie ryzyko. W związku z tym dokładnie sprawdza wszystkie dokumenty oraz analizuje sytuację finansową kredytobiorcy.

Co więcej, pod uwagę nie bierze tylko aktualnych dochodów, a również wiele innych czynników, w których skład wchodzą nawet takie rzeczy jak wysokość rachunków za telewizję lub internet.

Powody otrzymania negatywnej decyzji kredytowej

Zbyt duże wydatki

Bez wątpienia najczęstszym powodem otrzymania negatywnej decyzji kredytowej jest po prostu brak zdolności. Podczas sprawdzania wszelakich dokument bank może stwierdzić, że kredytobiorca nie będzie w stanie spłacać miesięcznej raty. Wbrew pozorom taka sytuacja może wydarzyć się również osobie, która zarabia nawet kilka średnich krajowych. Dlaczego? Najczęstszym przypadkiem są wysokie miesięczne wydatki. W momencie, w którym wydatki są duże względem dochodów, to może okazać się, że osoba zarabiająca dużo pieniędzy będzie mniej pewną osobą od takiej, która zarabia najniższą krajową. Warto pamiętać, że zdolność kredytową zaniżają przyznane limity na kartach kredytowach oraz debety. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy dana osoba nie korzysta z tych dwóch rzeczy.

Warto więc zamknąć lub zredukować do minimum rachunki debetowe i karty kredytowe.

Negatywna decyzja kredytowa – Niepewne źródło dochodów

Jednym z powodów, dla których bank może odrzucić wniosek kredytowy jest niepewne źródło dochodów. Osoby, które pracują w oparciu o umowę zlecenie lub o dzieło mają utrudnioną sytuację. Banki uważają, że jeśli takie osoby nie przedłużały długoterminowo umów z jednym pracodawcą, to są nie pewne. Nic w tym dziwnego, ponieważ z założenia te dwa typy umowy zostały stworzone do chwilowej pracy. Co więcej, problem mogą mieć też osoby, które posiadają własną działalność gospodarczą, bowiem banki wymagają, aby funkcjonowała ona minimum 12 lub nawet 24 miesięcy.

Wiele zapytań w BIK

Bardzo dużo osób popełnia błąd polegający na tym, że składa wniosek o kredyt hipoteczny w kilku bankach. Niestety, nie jest to dobre podejście, ponieważ zbyt duża ilość zapytań do Biura Informacji Kredytowej obniża ocenę punktową kredytobiorcy. Co więcej, osoba analizująca dane zgłoszenie może nabrać podejrzeń i stwierdzić, że wniosek został desperacko złożony w każdym banku i inne instytucje go odrzuciły.

Negatywna decyzja kredytowa - dlaczego

Negatywna decyzja kredytowa nie oznacza, że kredytu się nie dostanie. Warto przeanalizować swoje wszystkie wydatki oraz karty kredytowe wraz z kontami debetowymi. Co więcej, warto też udać się do doradcy kredytowego, który oceni sytuacje i pomoże znaleźć odpowiednią ofertę w innym banku.