Historia radia na świecie i w Polsce

Historia radia jest o tyle ciekawa, że tak naprawdę dzięki wynalezieniu tego sprzętu pchnęło rozwój telekomunikacji do przodu. Co więcej, pierwsze informacje odnośnie do faktu, iż fale radiowe mogą służyć do komunikacji, pojawiły się w XIX wieku, a zasugerował tę ideę Nikola Tesla.

Historia radia - Tesla

Historia Radia

W wielu miejscach można znaleźć informacje wskazujące na to, że wynalazcą radia jest Guglielmo Marconi. Nie jest to jednak w 100% prawdą, ponieważ do powstania radia przyczyniło się więcej osób. Według różnych źródeł można dowiedzieć się, iż od 1894 roku Marconi prowadził liczne eksperymenty nad przesyłaniem fal radiowych. Co więcej, były one owoce, ponieważ rok później udało mu się przesłać sygnał na odległość 1 km. Niestety, wynalazca nie został doceniony w swoim rodzimym kraju – Włoszech i wyjechał wraz ze swoim wynalazkiem do Wielkiej Brytanii. Rozpoczął tam prace z inżynierem Poczty Brytyjskiej, które spowodowały, iż udało się zrealizować pierwszą publiczną transmisję radiową w lipcu 1896 roku.

Marconi kontra Tesla

Warto jednak dodać, że Marconi w celu opracowania swojego radia korzystał z wiedzy Nikoli Tesli. Wśród wykorzystanych części należy wymienić cewki wysokonapięciowe i odbiornik, który został stworzony do dobierania fal radiowych. Co więcej, sam Tesla również budował swoje własne radio, lecz jego prace trwały wolniej i gdy chciał uzyskać patent, to okazało się, że Marconi ubiegł go o kilka dni. Oczywiście, serbski inżynier zdenerwował się i postanowił pozwać Marconiego. Niestety, całe dochodzenie było bardzo kosztowne i przez nie Tesla stracił większość majątku. Sytuacji nie poprawił fakt, iż Marconi otrzymał nagrodę Nobla za skonstruowanie radia.

Ta historia jednak ma w pewnym sensie pozytywne zakończenie, ponieważ po śmierci Tesli, bo w 1943 roku Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych przyznał prawa do patentu Tesli.

Historia radia - w Polsce

Historia Radia w Polsce

Co ciekawe, historia radia w Polsce zaczyna się dopiero w 1926 roku. Pierwsza oficjalna stacja radiowa nazywa się Warszawa i było opóźnione względem swoich europejskich odpowiedników. Co więcej, pierwszą prezenterką była Janina Sztompkówna i w pierwszej audycji powiedziała „Halo, halo, Polskie Radio Warszawa, fala 480”. Dzień tej audycji uznawany jest za początek polskiej radiofonii. Mimo tego, że w momencie powstania Polskiego Radia było ono opóźnione, to z roku na rok się prężnie rozwijało i po pewnym czasie dogoniło swoich odpowiedników. Co więcej, niecały rok po uruchomieniu stacji w Warszawie powstała kolejna w Krakowie, następnie powstała stacja w Poznaniu, Katowicach, a w 1928 roku w Wilnie.