Strach można zdefiniować jako reakcję ludzkiego organizmu na zagrożenie z zewnątrz. Skąd się bierze? Jakie są jego rodzaje oraz jak można go zwalczyć?
Strach – czym jest?
Nie da się ukryć, że strach jest naturalną i niezbędną cechą człowieka. Co więcej, patrząc na niego z szerszej perspektywy można, a nawet należy dojść do wniosku, że jest on potrzebną reakcją dla człowieka, bowiem związany jest z nim instynkt przetrwania. W momencie, w którym człowiek znajduje się w sytuacji zagrożenia, to reaguje zarówno ciało, jak i emocje. Warto też dodać, że samo uczucie strachu rodzi się w mózgu i na jego skutek ciało zaczyna produkować adrenalinę. Takie połączenie jest naturalnym przygotowaniem człowieka do sytuacji zagrożenia, w której będzie musiał walczyć lub uciekać.
Można spotkać się z opinią, iż dobrze byłoby wyeliminować strach, lecz tak naprawdę byłoby to złe dla człowieka. Tak jak wspomniałem, ta cecha powoduje, że jesteśmy lepiej przygotowani do sytuacji zagrożenia oraz pod jego wpływem np. szybciej biegamy podczas ucieczki. Należy też wspomnieć, że zamiast z nim walczyć powinniśmy nad nim pracować. Mając świadomość, że każdy się czegoś boi i jest to naturalne, można zmienić swoje podejście. Muszę też dodać, że bierz on się również z ludzkiej zdolności łączenia ze sobą faktów. W różnych sytuacjach na bazie własnych doświadczeń lub abstrakcyjnego myślenia jesteśmy w stanie stwierdzić, że np. dany moment jest niebezpieczny.
Rodzaje strachu
Od lat psychologowie i psychiatrzy zastanawiają się nad strachem i jego podziałem, bowiem są jego różne rodzaje. Wśród nich można wyróżnić:
- strach biologiczny – powstaje w momencie, w którym człowiek znajduje się w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Co więcej, można do niego zaliczyć strach przed śmiercią, chorobą lub lękiem, który nas otacza, gdy idziemy w nocą, przez ciemną ulicę.
- strach społeczny – można powiedzieć, że występuje wtedy, gdy obawiamy się wchodzić w relacje z innymi ludźmi. Jednakże należy go rozróżniać z fobią społeczną, która dodatkowo cechuje np. przed wyjściem z domu. Strach społeczny jest czymś naturalnym, co występuję przed znalezieniem się w nowej klasie bez znajomych, wystąpieniem publicznym czy w telewizji
Jak sobie z nim radzić ze strachem?
Sposobów na radzenie ze strachem jest naprawdę wiele. Można go jednak oswoić, tłumacząc sobie, że spotyka każdego. Dodatkowo, dużą pomocą może być aktywność fizyczna, ponieważ zmęczenie powoduje, że przestajemy się skupiać na tym, czego się boimy. Myślę, że ostatnim polecanym sposobem jest skorzystanie z porady specjalisty – psychologa lub psychiatry, który pomoże nam się uporać ze strachem.