O co warto zapytać fotografa ślubnego?

Szukając fotografa na wesele trzeba się przygotować na zadawanie pytań. Każda kwestia powinna zostać wyjaśniona. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, warto je rozwiać już na samym początku, aby potem uniknąć nieporozumień. Nie możecie dopuścić do sytuacji, w której Wasz fotograf na ślub chce ustalać wszelkie szczegóły tuż przed ślubem. O co zatem warto zapyta?

Jaki pakiet ślubny najlepiej wybrać?

Profesjonalny fotograf ślubny (sprawdź https://www.marcinorzolek.pl/) z pewnością potrafi pomóc w doborze odpowiedniego pakietu dostępnego w ramach swoich usług. Powinien udzielić wyczerpujących informacji na temat tego, co Para Młoda otrzyma od fotografa po ślubie.

Kluczowa kwestia to ilość zdjęć z reportażu ślubnego, która wchodzi w skład poszczególnych pakietów oraz informacje dotyczące obróbki. Równie istotny jest także sposób przekazania zdjęć. Fotograf ślubny może zaproponować galerię internetową, nośnik danych typu pendrive, płytę CD, itp. W cenie większości pakietów są również papierowe odbitki.

Jakie są formy płatności przyjmuje fotograf?

Sprawa kosztów, jakie trzeba ponieść za usługi fotografa to równie ważna sprawa jak choćby zawartość poszczególnych pakietów czy termin oddania reportażu po ślubie. Jako standard uznaje się w tej  branży wcześniejszy zadatek. W pewnym sensie stanowi on opłatę za rezerwację terminu. Przed podpisaniem umowy fotograf ślubny powinien określić jego wysokość i oczywiście ostateczny termin płatności. Reszta wynagrodzenia to indywidualna kwestia każdego fotografa. Najczęściej w umowie znajduje się stosowny zapis. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, należy tę kwestię przedyskutować już na samym początku.

Na co zwrócić szczególną uwagę? Liczy się wielkość zadatku, cena dojazdu, termin płatności, całkowity koszt reportażu.

fotograf ślubny

Sprzęt, którym dysponuje fotograf ślubny

Wykwalifikowany fotograf ślubny, który chce uchodzić za profesjonalist posiada sprzęt fotograficzny wysokiej klasy. Oczywiście dobrym aparatem również można wykonywać słabe zdjęcia, lecz sprzęt w fotografii reportażowej to podstawa.

Warto także sprawdzić czy potencjalny fotograf ślubny jest w posiadaniu zapasowego sprzętu fotograficznego, takiego jak drugi aparat, dodatkowe obiektywy, pojemne karty pamięci, akumulator oraz lampa błyskowa. Podczas wesele wszystko zdarzyć się może i w najmniej spodziewanej chwili nawet nowy aparat potrafi odmówić współpracy.

Kurs liturgiczny i wyczucie

Choć nie jest to powszechna praktyka, zdarza się, że w świątyni wymagane jest  zaświadczenie o odbyciu kursu liturgicznego. Kandydat na fotografa powinien więc posiadać taki dokument. Nie każdy ksiądz tego wymaga, niemniej jednak warto zdecydować się na fotografa na ślub, który taki kurs odbył.

Profesjonalny fotograf ślubny musi także wiedzieć, jakich momentów podczas ceremonii lepiej nie fotografować, a także gdzie nie powinien wchodzić. Fotograf, który przeszkadza w trakcie mszy z pewnością nie zaskarbi sobie niczyjej sympatii.